Cyber bezpieczeństwo – 9 trendów, które kształtują życie inteligentnych miast

Cyber bezpieczeństwo – 9 trendów, które kształtują życie inteligentnych miast

Żyjemy w świecie inteligentnych miast, które pozwalają na bardziej zrównoważone, spokojniejsze, ale i efektywniejsze życie, dając większą kontrolę nad otoczeniem. Dzięki wielu połączonym urządzeniom zarządzamy niemal wszystkim – od komunikacji miejskiej po sprzęty elektroniczne w naszych domach.

Opublikowano paź-19-2023

Rozwój technologii wiąże się jednak również z rosnącym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców, którzy wykorzystują nowe możliwości technologiczne do popełniania przestępstw. Dlatego cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym elementem naszego codziennego życia, chroniąc zarówno infrastrukturę miejską, jak i nasze dane.

Jak prezentują się szanse i zagrożenia związane z technologicznym rozwojem miast i trendy w cyberbezpieczeństwie?

Senior Asian man using smartphone with city view from window in the background.

1. Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa są wszędzie!

Wartość naszych danych nieustannie rośnie. Zgodnie z raportami Europolu coraz częściej dochodzi do wycieków danych, a cyberprzestępcy stosują coraz bardziej agresywne metody. Phishing, oprogramowanie wymuszające okup (ransomware), złośliwe oprogramowanie (malware) oraz manipulacje społeczne to typowe zagrożenia, z jakimi borykają się inteligentne miasta.

Tymczasem cyberprzestępczość rozwija się jako lukratywna branża "usługowa". Doświadczeni hakerzy sprzedają swoje umiejętności początkującym przestępcom, a wszystko można nabyć na nielegalnych rynkach internetowych.

2. Obszary narażone na ataki rozszerzają się

Coraz szybszy internet 5G oraz rosnąca sieć urządzeń połączonych – od zabawek, przez termostaty, hulajnogi, aż po samochody – prowadzą do znacznego wzrostu potencjalnych celów ataków. Słabe lub domyślne hasła w inteligentnych lodówkach czy telewizorach ułatwiają cyberprzestępcom dostęp do danych.

Haker mógłby nawet wyłączyć sieć energetyczną całego budynku, domagając się okupu. Co gorsza, masowy atak cyberterrorystyczny na infrastrukturę krytyczną – jak to miało miejsce na Ukrainie – stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Man and woman walking in the elevator hall.

3. Sztuczna inteligencja – szansa i zagrożenie

Generatywna sztuczna inteligencja umożliwia rzeczy, które jeszcze kilka lat temu wydawały się naukową fikcją. Wiele osób i firm wykorzystuje możliwości, które zapewnia AI. Robią to także cyberprzestępcy.

Sztuczna inteligencja umożliwia tworzenie bardziej przekonujących i zaawansowanych oszustw telefonicznych – na przykład poprzez użycie technologii do klonowania głosów bliskich w sytuacji zagrożenia, aby wymusić pieniądze. Z drugiej strony, AI stanowi narzędzie obronne umożliwiające skuteczne wykrywanie i monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa.

W KONE analiza oparta na sztucznej inteligencji pomaga w ulepszaniu urządzeń: przewiduje przyszłe potrzeby serwisowe i identyfikuje problemy, zanim spowodują one awarie czy usterki.

4. Każdy jest cyber-obywatelem

Rozwój technologii podnosi znaczenie cyberbezpieczeństwa, które zależy nie tylko od technologii, ale i ludzkiej świadomości. Każdy z nas odpowiada za cyberbezpieczeństwo, a nasze działania wpływają na bezpieczeństwo całej społeczności. Ważne jest, abyśmy byli na bieżąco z wiedzą w tym zakresie. Inicjatywa "Cyber Citizen" UE ma na celu podniesienie świadomości cyberbezpieczeństwa.

Rear view of family sitting on sofa at home with technical devices.

5. Bezpieczeństwo fizyczne spotyka się z cyberbezpieczeństwem

W inteligentnych miastach bezpieczeństwo fizyczne jest równie istotne co bezpieczeństwo cyfrowe. Firma KONE zabezpiecza windy kompleksowo – przed awariami mechanicznymi i cyberatakami. Produkty i rozwiązania firmy są tworzone z myślą o cyberbezpieczeństwie!

6. Zmieniające się podejście do prywatności

Inteligentne technologie i urządzenia IoT zbierają dużo danych o naszym życiu. Użytkownicy stają się bardziej świadomi prywatności i ryzyka związanego z inteligentnymi urządzeniami. Wyzwaniem jest równoważenie wykorzystania danych z poszanowaniem prywatności. KONE zbiera dane w sposób proporcjonalny i anonimowy, zgodnie z przepisami o ochronie danych.

7. Prawo i porządek w cyberprzestrzeni

Technologie przeciwdziałające cyberprzestępczości istnieją, ale potrzebne są bodźce prawne, by je rozpowszechnić. UE stara się chronić infrastrukturę kluczową, jednak zarządzanie cyberprzestrzenią wciąż jest nierówne i brakuje jednolitych standardów.

Man showing smartphone to access office building through turnstiles.

8. Wysokie standardy bezpieczeństwa = odporność!

Wprowadzenie pierwszego standardu ISO dotyczącego cyberbezpieczeństwa wind i schodów ruchomych poprawiło jakość rynku IoT. W windach KONE zastosowano te standardy, minimalizując ryzyko złośliwych ingerencji.

9. Rozwój hakerstwa etycznego

Etyczni hakerzy pomagają organizacjom wykrywać luki, zanim zrobią to przestępcy. KONE współpracuje z takimi hakerami, testując swoje systemy bezpieczeństwa i nagradzając za znajdowanie słabości, które są następnie naprawiane.

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.