Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?
Corporate siteWprowadzając praktyki budownictwa szczupłego, systematyzując sposoby realizacji projektów i ciągle rozwijając standardy sposobów pracy, KONE zapewnia swoim klientom maksymalny zysk.
Dane z badań globalnej koniunktury gospodarczej pokazują, że sektor budowlany należy do największych, ale nie cieszył się takim wzrostem produktywności, jakiego doświadczyły inne sektory w ostatnim czasie.
Powodów jest wiele, zauważa znana firma konsultingowa McKinsey & Company w raporcie z 2020 roku. Są nimi: wymagania związane z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju, wyzwania finansowe, brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy oraz radykalna zmiana sposobu realizacji projektów budowlanych wynikająca z cyfryzacji.
Ta rozbieżność w produktywności w porównaniu z innymi sektorami gospodarki przekłada się na szacunkową wartość niewypracowanych zysków o wartości nawet 1,6 biliona dolarów.
Komercyjne budownictwo może jednak pokonać te przeciwności, a wypracowanie wcześniej wspomnianych zysków jest osiągalne. Właśnie dlatego KONE tworzy standardy realizacji projektów budowlanych najwyższej klasy.
Budownictwo szczupłe i realizacja jego założeń na placu budowy
Filozofia realizacji projektów KONE to system zorientowany na klienta, holistyczny, oparty na ustandaryzowanych procesach. Jest podstawą, która umożliwia maksymalizację zysku klienta poprzez zrównoważoną ekologicznie, przewidywalną, przejrzystą, bezpieczną realizację projektów o najwyższym poziomie jakości. Dzięki ustandaryzowanym sposobom pracy i stosowaniu najlepszych praktyk sukces realizacji projektu gwarantowany jest bez względu na jego rodzaj.
Ważną praktyką jest realizacja założeń budownictwa szczupłego. Założenia tego rodzaju usprawniają procesy realizacji projektów, pozwalają ograniczać marnotrawstwo materiałów i zostały już zaadaptowane w KONE.
"Mimo że podstawy budownictwa szczupłego nie różnią się zasadniczo od tych z innych sektorów, takich jak produkcja, plac budowy jest nieco większym wyzwaniem. Nie jest w pełni kontrolowanym środowiskiem takim, jakim jest fabryka," zauważa Jaakko Laine, dyrektor realizacji i planowania w KONE.
Idea polega na integracji założeń budownictwa szczupłego, które są wspólne zarówno dla produkcji, jak i budownictwa – takich jak eliminacja marnotrawstwa, redukcja przypadkowości podczas realizacji zadań oraz optymalizacja płynności pracy – i efektywne pokonywanie przeszkód właściwych każdemu placowi budowy.
"Wdrażamy założenia budownictwa szczupłego, priorytetyzując działania, które pozwalają naszym klientom osiągać maksymalne zyski" podkreśla Laine.
"Skupiamy się na tym poprzez planowanie z wyprzedzeniem, aktywną współpracę, angażowanie całego zespołu i ciągłe rozwijanie standardowych sposobów zarządzania projektem, dostawy materiałów i instalacji. Nasi kierownicy projektu spędzają więcej czasu na proaktywnej współpracy z klientem. Planując wspólnie z klientem, identyfikujemy sposoby zwiększenia produktywności i skracania czasu budowy. Na przykład dzięki rozwiązaniom takim jak windy użytkowane podczas budowy czy KONE JumpLift™."
Wyróżnia nas kadra!
Historia doskonałości realizacji nie kończy się na przyjęciu praktyk budownictwa szczupłego i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Presja harmonogramów budowlanych, obsługa zmian w zamówieniach oraz przewidywanie nieoczekiwanych przerw w procesie realizacyjnym wymagają doskonałych umiejętności zarządzania projektem.
"Wyróżnia nas świetna kadra pracownicza oraz procesy, a także to, że ułatwiamy pracę generalnemu wykonawcy," zauważa Mark Woodruff, dyrektor działu nowych technologii sprzętowych w KONE (Ameryka Północna oraz Południowa).
"Dbamy o to, by nasza organizacja projektu była zgodna z organizacją naszego klienta. Oznacza to, że zaczynamy jasnego komunikatu z działu sprzedaży do działu zarządzania projektem, czynimy kierownika projektu głównym i jedynym punktem komunikacji oraz utrzymujemy tego menedżera w projekcie aż do jego zamknięcia."
Doskonałość realizacji wszystkich projektów
Każdy budynek zostaje przekazany klientowi w ustandaryzowany i kompleksowy sposób. Chociaż obiekt przechodzi w ręce nowego właściciela, KONE zachowuje dane i wnioski z doświadczenia podczas realizacji projektu, które również stanowią podstawę dla ciągłego doskonalenia.
"Dążymy do ciągłego doskonalenia realizacji projektów, co pozwala nam poświęcić więcej czasu na maksymalizowanie zysku naszych klientów," mówi Laine.
"Robiąc to, uzyskujemy powtarzalność efektów we wszystkich naszych projektach na całym świecie, niezależnie od rozmiaru czy kształtu obiektu, który budujemy dla klienta."